Zatímco staré dřevěné hračky můžeme i dnes nalézt téměř nezničené na půdě u prarodičů, většina moderních hraček sice vypadá lákavě v reklamě, jakmile však naše ratolesti přejde prvotní nadšení, zanedlouho končí odložené ve skříni, v horším případě zničené v koši. Na děti ze všech koutů útočí pestrobarevně blikající, hrající nebo poskakující hračky z nejrůznějších materiálů, a jelikož valná většina pochází z Číny, velmi těžko odlišíme opravdu dobrý produkt od marketingem navoněné zbytečnosti nevalné kvality.

U hraček navíc nejde jen o to, zda dítě pobaví či pomohou rozvinout jeho schopnosti, důležitá je především bezpečnost. Plastové hračky mohou obsahovat nebezpečné ftaláty či jiné chemikálie. Hrozí také, že se z nich odlomí nebezpečné části nebo se při hraní vytvoří ostrý zlom, o který se může dítě poranit. Pokud dáte přednost poctivě vyrobeným hračkám ze dřeva a přírodních materiálů, chráníte nejen zdraví vašich potomků nebo vnoučat, ale navíc máte jistotu, že se oblíbená hračka jen tak nezničí a pokud přece, lze ji snadno opravit.

Široký výběr dřevěných a textilních hraček od klasických houpacích koníků z odolného masivu až po moderní didaktické hračky u nás nabízí například internetový velkoobchod ISALE.CZ. „Dřevěné hračky jsou jistotou v dnešní době plastu. My nabízíme originální dřevěné hračky značek Voila, Wonderworld nebo Cuboro. Přestože u nás zatím nejsou tolik známé, značky Voila a Wonderworld v současné době patří mezi špičku ve výrobě dřevěných hraček, u výrobků švýcarské firmy Cuboro se dá říci, že se jedná prakticky o nejlepší a nejpropracovanější kuličkové dráhy současnosti. Hračky jsou velmi nápadité a designově povedené, mnohé z nich se dokonce pyšní řadou mezinárodních ocenění,“ popisuje sortiment eshopu ISALE.cz majitel Petr Tůma.

Další výhodou dřevěných hraček je jich větší interaktivita. Řada dnešních hraček příliš nepodporuje rozvoj dětské představivosti a dovedností. Pouhé zmáčknutí knoflíku, na jehož základě hračka zahraje melodii nebo promluví, dítě ve skutečnosti mnoho nenaučí. Hraní se stává spíše pasivním, protože dítě pouze čeká, co udělá hračka. „Rodiče se mnohdy diví, že si děti nakonec nejvíce vyhrají třeba s obyčejnou vařečkou nebo kamínky. Dřevěné hračky dávají dítěti daleko více možností s jednotlivými částmi kroutit, točit, různě je spojovat a kombinovat. To rozvíjí jejich jemnou motoriku a nutí je přemýšlet,“ vysvětluje Petr Tůma.

Hračky z přírodních materiálů jsou šetrnější také k životnímu prostředí. Při jejich výrobě nedochází k produkci chemikálií, nepotřebujeme k nim baterie ani jiná elektronická zařízení. Na rozdíl od hraček plastových tedy není problém je ekologicky zlikvidovat.

Jestliže právě přemýšlíte, co pěkného vašim nejmenším pořídit, odolejte reklamám a zkuste originální dřevěnou hračku! Možná bude stát zpočátku trochu stranou dětské pozornosti, ale věřte, že zatímco za pár dní se budou ostatní moderní vymoženosti válet v koutě, chytrá hračka zaujme a jen tak nepustí.