Začíná to kousátky, chrastítky, plastovými knížečkami. Pokračuje hracími dekami, edukačními zvířátky, pohádkovými hrdiny a všemožnými výstřelky ze zahraničí. Nakonec má dítě také nejnovější verze elektronických her a minimálně tři herní konzole. A jaký je výsledek? Dítě je znuděné, hračky naházené v krabici a vy nešťastní z toho, že si pokojíček v pořádku nedokáže udržet ani jeden den.

A co s tím? Hrajte si chytře! Již od útlého dětství ve svých ratolestech probouzejte chuť objevovat a učte je pořádku. Budete šťastnější nejen vy, ale i vaše děti.

I hraní má svůj řád

Mnohaletý výzkum italské lékařky Marie Montessori ukazuje, že děti (ač se vám to může zdát na první pohled směšné a absurdní) milují pořádek a řád. Mnohem lépe se cítí v uklizeném pokojíčku než v pokoji zaházeném všemožnými hračkami. Samozřejmě k tomu, aby si děti po sobě hračky samy uklízely vede dlouhá cesta a především vaše pomoc – pomoc rodičů.

Zajímavý je také fakt, že pokud má dítě všechny své hračky naházené v jedné krabici, ztrácí během prvního roku života o ně zájem a převládá u něj chaos. Každou chvilku volí k hraní jinou hračku, u ničeho nevydrží déle než pár minut. Pokud však všechny hračky vystavujete do poliček a vše má své místo, dítě je klidné a soustředěné na hru s jednou hračkou, kterou si právě vybralo.

Pokud tedy svému drobečkovi chcete poskytnout kvalitní a soustředěnou aktivitu, nahraďte bedny s hračkami jednou skříňkou s nízkými poličkami a naučte je si hračky ukládat. Ano, je to práce na dlouhé hodiny, ale výsledek jistě bude stát za to. Pokud navíc při prvním ukládání hraček do poliček vytřídíte jen ty opravdu kvalitní a užitečné – dítě nebude jejich počtem zaskočeno a s hračkami, které mu zůstanou si bude hrát cíleně.

Jaké hračky tedy nejmenším vybrat?

Hraček a her je dnes v obchodech tolik, že může být těžké mezi nimi vybrat ty opravdu dobré. Zvláště, když se výrobci předhánějí v tom, kdo bude mít více atestů a vědeckých studií, aby rodiče nalákali na jejich koupi. Jaké hračky tedy dětem vybrat?

  • Věková kategorie – 0+ – v tomto období miminko víceméně jen spinká a nejvíce potřebuje náruč rodičů. Koupit mu však můžete kolotoč nad postýlku nebo nějakou závěsnou hračku. V tomto období jsou nejlépe vnímány kontrastní – černobílé barvy.
  • Věková kategorie – 6m+ – v tomto období dítě již pořádně vnímá a je těžší pro něj najít vhodnou hračku. Zkuste však odolat reklamám a vyberte nějakou opravdu TOP hračku. Zaměřte se na hračky, které rozvíjí především hmat, zrak, sluch a lezení. Mezi mé oblíbené produkty patří nejrůznější dřevěné montessori motorické labyrinty a také dřevěné hudební nástroje.
  • Věková kategorie – 1 rok+ – tak v tomto věku již děti krásně capkají, začínají hezky žvatlat. Je dobré se tedy zaměřit na rozvíjení řeči a podporovat jemnou motoriku. Vyzkoušejte první barvičky pro děti. Jak dítě, tak vy si s nimi užijete spoustu legrace.

Protože mě montessori pedagogika opravdu zaujala, začala jsem ji věnovat více času a bezpečně vím, že žádné dítě nepotřebuje hračky za tisíce korun k tomu, aby bylo šťastné a hezky rostlo. Naopak, když mu věnujete maximum svého času, budete si s ním povídat a číst mu pohádky, uděláte pro jeho vývoj víc, než kdybyste mu kupovali předražené módní hračkárenské výrobky ze zahraničí.

Nyní všem svým kamarádkám, které čekají miminko nebo již doma prcka mají, doporučuji koupi kvalitních (nejlépe českých) dřevěných montessori hraček, které budou jejich dítko maximálně rozvíjet. A mnoho z nich si tyto pomůcky nemůže vynachválit. Zkuste to taky.

V příštím článku o montessori hračkách se podíváme na hračky, které děti nejen potěší, ale také vzdělávají. Těšit se můžete na konkrétní tipy.