Chcete dát své děti letos v létě na tábor? Právě teď je nejvyšší čas na to, abyste nějaký vybrali a dítě přihlásili. Zájemci, kteří už nabídkou letních táborů brouzdali, jistě vědí, že existuje nespočet pořadatelů letních táborů nejrůznějšího druhu.

5 tipů, jak poznat správný tábor

    • 1. REFERENCE OD ZNÁMÝCH – někdo ve vašem okolí (teta, kolega v práci) jistě někdy své dítě na tábor dali. Neváhejte se je zeptat, jaký tábor jejich dítě absolvovalo, popřípadě jak byli spokojení. Pokud nenajdete nikoho se zkušenostmi, pokuste se alespoň na internetu najít co nejvíce informací o pořadateli tábora. Popřípadě mu zavolejte a domluvte si s ním schůzku.
    • 2. KVALIFIKOVANOST VEDOUCÍCH – oddíloví vedoucí mají během vaši nepřítomnosti na táboře zastupovat dítěti autoritu a zajistit mu bezpečnost. Proto tuto práci nemůže dělat každý. Samozřejmostí oddílového vedoucího je trestní bezúhonnost, zdraví po psychické i fyzické stránce. Nejlepší vedoucí jsou ti, kteří mají vzdělání pedagogického směru nebo minimálně absolvovali nějaké kurzy práce s dětmi.
    • 3. HYGIENICKÉ A ZDRAVOTNÍ ZABEZPEČENÍ – je dobré si předem ověřit, zda místo, kde budou vaše děti tábor trávit podléhá přísným hygienickým normám MŠMT. Především se tedy jedná o kuchyni a sociální zařízení. Když nebude mít své dítě několik dní pod dohledem, je také jistě dobré vědět, že mu bude zajištěna kvalitní zdravotnická péče a to po celou dobu pobytu.
    • 4. STRAVOVACÍ REŽIM – aby si celý táborový program dokázaly děti užít, je zapotřebí jim dopřát kvalitní a dostatečnou stravu. Pestrou a vyváženou stravu by děti měly dostávat 5 krát denně. Samozřejmostí je také neomezený pitný režim.
    • 5. ZAJÍMAVÝ A PESTRÝ PROGRAM – zeptejte se organizátorů na program. Žádnému pořádnému táboru by neměla chybět tématická celotáborová hra, kterou organizátoři do detailu připraví již před táborem. Zkušení organizátoři však kromě “celotáborovky” mají připravený také harmonogram her na celou dobou konání tábora. Jen tak mohou totiž uspokojit nároky dnešních dětí.

Poprvé na tábor?

Neexistuje žádný ideální věk, kdy byste měli svého potomka poslat na tábor poprvé. Dětští psychologové tvrdí, že na první tábor je obecně dítě obvykle připraveno někdy mezi sedmým a osmým rokem. Podstatné však je, aby dítě samo projevilo o tábor zájem. V žádném případě děti na tábor nenuťte, nýbrž se je snažte pozitivně motivovat. Uvidíte, že poté samo o tábor projeví zájem.

Plakat povoleno!

Autobus je plný spokojených a natěšených dětí, které se chystají za dobrodružstvím, jen to vaše srdceryvně štká a pláče? Nemusíte si hned připadat jako krkavčí rodič, který se svého potomka “zbavuje”. Slzy při loučení nejsou špatné, říkají dětští psychologové. Přeci jen se na nějakou dobu loučíte. Buďte však na tuto možnost připraveni. Můžete dítěti například připravit malý balíček jako překvapení do autobusu, kde bude sladkost nebo malá hračka. A uvidíte, jak dětská zvědavost zvítězí nad smutkem. Balíček bonbónů se kterými se dítě podělí s ostatními zase rozboří mosty mezi neznámými, ze kterých se najednou stanou známí. Rovněž dítě můžete uklidnit tím, že mu budete psát dopisy. Při odjezdu autobusu nezapomeňte na mávání a posílání vzdušných pus.

V dalším článku se dočtete jaké tábory se letos nabízí a dodáme také konkrétní ověřené tipy!