Během měsíce listopadu na stránkách Dobré Hračky běžela soutěž o kreativní sadu plastelíny Play-Doh, výherci jsou známi, výhru obdrželi, ale doma mi zůstala spousta Vašich fotek a nápadů, co děláte s dětmi doma, když je venku škaredě. Proto jsme se rozhodli tyto nápady a fotky zveřejnit a třeba Vám tím poskytnout inspiraci k dalšímu tvoření.

Nápady našich čtenářů – tvoření z přírodnin

Prví nápad, který se nám moc líbil je od devítiletého Vojty Sladkého, který s maminkou dříve vyráběl spousty věcí, ale od té doby co má mladší sestřičku, která jim při tvoření vše bere, jsou opatrnější a nevyrábějí již tak často. Tady je jejich ježeček z jistí, kousku papírů a přírodnin, které během procházky v přírodě našli.

Z přírodnin a listí také doma během podzimu tvořili v rodině Dostálových, kde malá Anička (věk 3 roky) vytvořila opravdu krásné, pestrobarevné obrázky. Když jde její malý bráška Honzík (1 rok) po obědě spinkat, hnedka Anička maminku tahá k vyrábění a malování. Mnoho zábavy si tedy kromě lepení listí užijí s vodovkami, fixy, ale také rádi vystřihují. Zde je malá ukázka tvoření z listí.

Z toho, co nám příroda dává se tvoří i v rodině, kde bydlí téměř pětiletá Pavlínka Fischerová. Za pomoci maminky a dalších členů rodiny vytvořili krásné krmítko pro ptáčky, kde jim budou během zimy sypat krmení. Ozdobili jej listím a šiškami. Být ptáček, takováhle chaloupka by se mi jistě líbila. Kromě výroby krmítka Pavlínka ráda stříhá a maluje. Svícínek na vánoční stůl, vyrobený z jablíčka, nebo krásné a především dlouhé papírové řetězy k ozdobení pokojíčku, jsou pro tuhle princeznu již dnes hračkou. Posuďte sami, jak se téhle mladé slečně výtvory daří.

V rodině paní Horákové se vyrábí toho opravdu spoustu. I když jsou Adélce teprve 2 roky, užije si s maminkou vyrábění a zábavy hromadu. Třeba na podzim, v době kdy padají kaštany, si jich také spoustu nasbírali a vyráběli nejrůznější zvířátka, které pak Adélka využila ke hraní.

Adélka se již od útlého věku také učí hrát na klavír, společně s maminkou zpívají a cvičí, a protože nemají doma televizi, velice rádi poslouchají pohádky. A pozor, tato malá slečna s maminkou již také peče dobroty a čte knížky. Zábavu u Horáků mají opravdu širokou, to musíme všichni uznat.

Nápadů ke tvoření z přírodnin by se ještě jistě našla spousta. Tady je alespoň malá ukázka toho, co jste Vy sami čtenáři ve svých domovech vytvořili a následně vyfotili. Myslím si, že přírodnin bylo dost a je na čase se přesunout na nějakou další kategorii …

Další všemožné tvoření dětí našich čtenářů

Mnoho z Vás tvořilo i z jiných věcí, než jaké najdeme v přírodě. Proto se často v mé e-mailové schránce objevovaly krásné malované obrázky nejrůznějších technik. Malování barvičkami, pastelkami, fixy, nebo třeba obtiskávání rukou. Meze se opravdu dnes ničemu nekladou a to jste nám dokázali i Vy. Proto děkujeme za nekonečné množství možností a ukázku nejrůznějších výtvarných technik, které doma s dětmi praktikujete. Pro ukázku opět vybírám z nepřeberného množství fotek některé, které nás opravdu zaujaly.

Tak a prvním, kdo nám krásně zapadá do této kategorie je Davídek Zezula (3 roky), který toho s maminkou také vyrábí opravdu spoustu. Protože má rád Davídek barvičky, vymyslela pro něj jednou maminka zábavu v podobě tiskátek. Ale pozor, nejen tak ledajakých. Aby Davídek mohl tiskat, musel si s pomocí maminky nejprve razítka vyrobit. A že váháte z čeho? No přeci z prach obyčejné brambory!

Ale tím vyrábění u Zezulů nekončí, chvíli před Halloweenem si také vydlabali krásnou dýni, která jim následně zdobila okno v pokoji a večer pěkně svítila. Na dveře také společně s rodiči Davídek vytvořil přírodní věnec, dozdobený jeřabinami, listím a šiškami. Opravdu šikovná, tvořivá rodinka jsou tito Zezulovi.

Další příspěvek do soutěže nám zaslal Michal Bárta (10 let), který doma tvoří nejrůznější věcí s maminkou, která je učitelkou v mateřské školce. Společně hledají tvořivé nápady na internetu a po večerech se je pokoušejí realizovat. Mě osobně zaujala obdoba Člověče, nezlob se, které si i Vy můžete za pomocí tvrdého papíru a pastelek či vodových barviček doma sami vyrobit. A že nemáte figurky? Zkuste k hraní použít například figurky z oblíbených Kinder vajíček.

Do soutěže se nám nehlásili jen jednotlivci, ale celé skupiny. A protože dáváme šanci každému, kdo projeví kousek tvořivého ducha, připojili jsme do slosování o plastelínu Play-Doh i mladé Hasiče z Bahna u Frýdku-Místku. S vedoucí oddílu paní Lenkou Rozbrojovou tito mladí hasiči tvoří opravdu neskutečně mnoho krásných výtvorů. Pro ukázku Vám zde publikuji fotku výroby vlastních triček. A k výrobě nepotřebujete mnoho, postačí vám foukací fixy určené na textil. Obrázky lze dokreslit také normálními fixkami, určenými také k malování na textil či nažehlovačkami, které seženete v galanteriích.

Krásné výtvory nejen z přírodnin nám také zaslala paní Brožová, která doma tvoří s 3-letou dcerkou Magdalénkou. Na podzim si vyrobili krásný květinový lampión se kterým se následně chystaly do lesa na lampiónový průvod. Jak se jim povedl, můžete posoudit z fotky, kterou zaslaly.

Nejvíc tuhle mladou dámu však baví sbírat v přírodě nejrůznější listy, kamínky a plody, které může následně pod maminčiným dohledem lepit na papír a vytvářet tak nejrůznější, zajímavé obrázky a pohlednice.

A nakonec, výherce naší soutěže!

A pár slov nakonec bych si dovolila věnovat výhercům naší soutěže. Zaujaly nás výtvory Nikolky Pavláska (5let) a jeho maličké sestřičky, kde za pomoci maminky vyrábějí ovocné talíře z nejrůznějších druhů ovocných pochoutek, milují vodu, proto jim maminka dovolí i doma na velkém podnose si hrát s hrníčky a vodou, kterou přelévají z jedné nádobky do druhé. Během podzimu se také pokoušeli vyrábět z kaštánků zvířátka, nebo z těsta plácat koláčky pro své milující rodiče. Nikolka také miluje písek a kamínky, se kterými jim maminka taktéž dovolí za škaredého počasí si hrát doma. A na to, že je Nikolka postižen Downovým syndromem, je to opravdu šikovné a učenlivé dítě, píše ve svém e-mailu maminka Kateřina.

Všem, kteří se naší velké soutěže zúčastnili bych moc ráda poděkovala za všechny nápady o které se s námi podělili. I když byly všechny moc hezké a jistě každý z Vás by si zasloužil nějakou tu odměnu za pílí a šikovnost, bohužel to nejde a vítěz může být jen jeden. I přes tohle doufám, že na nás nezanevřete a nadále budete všichni naše stránky číst a třeba i přispívat svými poznatky na facebooku Dobré Hračky.