V předchozím článku, který se týkal knížek pro děti, jsem se zaměřila na dnešní beletrii pro naše nejmenší. V tomto článku se společně podíváme na dětskou poezii. Myslím si, že zejména menší děti budou básničky bavit.

Listonoš Vítr – Radek Malý

Uznávaný básník Radek Malý společně s výtvarníkem Pavlem Čechem dali dohromady krásné pásmo veršů o podzimu doplněné jemnými kresbami. Verše Radka Malého jsou veselé, hravé, ale občas i smutné a tesknivé. Celá sbírka je rozdělena do dvou částí – co mi šeptal vítr a co mi přinesl vítr. První část se odehrává v olomouckých parcích za krásného podzimu.
Kdežto druhá část je takovou ódou na samotného větrného listonoše.

Takže pokud máte rádi krásný podzim plný barev, rádi sbíráte kaštany, tak si určitě otevřete Malého Listonoše a ihned se ocitnete uprostřed podzimního parku.

Uspávanka s plavčíkem a velrybou – Jan Skácel

Brněnský básník Jan Skácel v dnešní době patří již mezi uznávané české klasiky. Stejně jako výtvarník Pavel Čech, který tuto knihu doplnil o krásné ilustrace.

Čím mě tato kniha zaujala? Báseň je díky svému nedlouhému obsahu a výtvarnému zpracování opravdu kniha, kterou bychom našim dětem před spaním měli dopřát. I mě jako malé byly Skácelovy uspávanky před spaním předčítány. Ale i ti z Vás kteří je notoricky dobře znají budou mile překvapeni, jak lehce se stane ze známého textu nové, originální dílo.

Právě toto má na svědomí Pavel Čech, který do díla použil zcela nové ilustrace. Uspávanka s plavčíkem a velrybou již od samotného názvu napovídají, že by se měly číst před spaním. Rozsah knihy není nijak náročný a přitom posluchače jistě pobaví.

Věta na konec

Člověk, když začne malinko více tu literaturu studovat a bádat po tom, co je na knihách opravdu dobré, pomaličku získává i jiný pohled na literární svět. Ono totiž nestačí bezhlavě a bezmyšlenkovitě číst, ale občas je třeba se nad těmi díly trošku zamyslet.

Proto si myslím, že je dobré již malým dětem číst kvalitní dětské knihy. Prohlubovat v nich zájem o literaturu a snažit se s nimi o knihách mluvit. Myslím si, že jednou Vám za to budou jistě vděčné.