Myslím si, že tuto otázku, zda se vůbec dá vybrat ke čtení pro naše nejmenší něco vhodného, si klade spousta rodičů. Ono to totiž v dnešní době fantasy, sci-fi, krimi není vůbec jednoduché. Většina autorů se chce především ubírat tím směrem, po kterém děti touží – upíři, vampýři, vlkodlaci a kdo ví, co ještě. Ale nemyslím si, že je to pravidlem. Kdo vybírá, ví kde správně vybírat, určitě vždy najde něco, co mile překvapí. A pokud jsou děti od malička vedeny ke čtení, bádání a kvalitní literatuře nebude pro ně problém si dobrou knihu vybrat i později.

Můj drobný poznatek

Před pár týdny jsem opět začala chodit do školy. A co tím chci říci? Jelikož jsem začala studovat obor s názvem: Učitelství pro 1. stupeň základní školy, dostala jsem v hodině Úvodu do studia literatury hromadu knih pro děti a hromadu zdrojů, kde se mohu o dětské literatuře dočíst pár zajímavých věcí. Proto bych se s Vámi o některé zajímavé kousky a webové stránky o literatuře (dodávám, že nejen dětské) ráda podělila.

Kluk a pes – Ivona Březinová

Tato kniha mě velice zaujalo proto, že zde paní Březinová bez sentimentu a s osvobozujícím humorem rozvíjí nelehké téma postižení na vozíku. Hlavní roli zde hraje chlapec Julin a jeho pes César, který se pro Julina stává důležitou oporou a cestou k samostatnosti. Kniha je doporučována dětem od osmi let, ale dnes je většina dětí natolik vyspělá, že bych se určitě nebála dát do ruky i mladšímu čtenáři.

Noemova archa – Tereza Říčanová

Autorka zvolila pro toto fantastické vyprávění svůj osobitý a zároveň originální přístup. Zkrátka paní Říčanová nechává ožít starý pohádkový příběh o záchraně Noema a jeho rodiny. Myslím si, že si velice pěkně autorka pohrála se spojením textu a ilustrací, které dohromady nabízejí čtivou knihu, která dětem nabízí spoustu otázek týkajících se smyslu náboženství. Protože knížka má více ilustrací než textu, je vhodná i pro začínající čtenáře.

 

Pár slov na závěr

Výše uvedené knihy jsem měla možnost mít v rukou, prolistovat si je a zamyslet se nad nimi. Proto je zde i uvádím. Příběhy jsou pro zvídavé děti čtivé a poučné.

V tomto článku jsem se zaměřila na beletrii mladších školních dětí. V dalším článku bych se ráda podívala i na poezii pro děti. Knížek s říkankami vychází spousta, tak určitě stojí za to, mít tu nejlepší doma.

Na konec dnešního povídání o knihách přidávám odkaz na recenze knih, kde jsou recenze opravdu kvalitní a při rozhodování zda koupit či nekoupit určitě dobře poslouží.