Také si vzpomínáte na dobu, kdy vám byly asi 3 roky a už, už jste chtěli pomáhat se vším mamince v kuchyni? Přiznávám, u nás to nebylo jiné. Jen co jsem byla se všemi věcmi v kuchyni tak nějak seznámena, hnedka jsem chtěla vařit, připravovat mamince kafíčko, dělat polévku, no byly to hezké časy. I mě byly mé sny splněny a k třetím narozeninám jsem svou vysněnou kuchyňku dostala. Byla sice jen maličká, ale za to šlo zařídit, aby z kohoutku tekla voda, což mě samozřejmě moc zaujalo.

Dnešní kuchyňky mají mnohem více funkcí a jsou mnohem více „promakanější“ než za mého dětství a záleží jen na nás, co těm našim drobečkům vybereme. Není pravda, že kuchyňky jsou určeny jen pro holčičky, i mnoho chlapečků rádo vaří, mimo to mě samotné se z podvědomí na povrch derou jen mužská jména známých kuchařů.

Jak vybrat kuchyňku?

Vybírat opět můžeme ze široké škály různých typů, funkcí, velikostí. Můžeme koupit oboustrannou kuchyňku či pouze jen jednostrannou a přidělat ji dítěti ke zdi. Může být plastová, nebo naopak z kvalitního dřeva. Tady vážně záleží jen na nás, čemu dáme přednost. Zajímavé pro děti jsou například různé zvuky, které může vydávat. Cinkání mikrovlnné trouby, rozsvěcení vařící plochy při otočení knoflíku a mnoho, mnoho dalšího. Tyhle funkce samozřejmě nabízí pouze kuchyňky v plastovém provedení, ty dřevěné mají především výhodu v tom, že vydrží veškeré „třískání s nádobím“ a vaření malinkých kuchtíků. Dítě jistě ocení spoustu dvířek a zásuvek, které může otevírat a skládat do nich všechno potřebné pro vaření.

Zajímat by nás měla výška kuchyňky, aby se dítě nemuselo u ní moc krčit a také samozřejmě kvalita materiálu, ze kterého je produkt vyroben. Výška kuchyňky se pohybuje nejčastěji kolem 50 cm pracovní plochy. Jednotlivé díly by měly k sobě hezky pasovat, vyhnout bychom se měli ostrým hranám, podezřelému zápachu z plastu. Vybírat bychom určitě měli ve specializovaných obchodech – hračkárnách a ne na tržnicích.

Osobně si myslím, že dítě ve dvou letech touhle hračkou zaujmete. A nebude to jen chvilková záležitost, rádo se bude k vaření stále a stále vracet. Opět čerpám z vlastní zkušenosti, kdy jsem se mile ráda chlubila svým kulinářským uměním před jakoukoliv návštěvou.