Letí to letí … již za měsíc se dočkáme 6. ročníku pohodově-rodinného festivalu Hračkobraní 2011. Pro nezasvěcené  je určen předchozí článek o Hračkobraní na našem webu. V článku se dozvíte o čem festival je, co na něm najdete a pro koho je určen.

Pro lepší představu, na co se těšit, tvůrci tohoto festivalu vytvořili před dvěma lety krásnou video upoutávku, kterou zde můžete shlédnout. Pro ty, co váhají a přemýšlí, si myslím, že video bude rozhodující.

 

Tvůrčí dílny aneb vyrob si sám

Pro krácení času mezi jednotlivými vystoupeními jsou pro návštěvníky připraveny tvůrčí dílny. Zde si na své přijde opravdu každý. Vyrábět a učit se nové techniky mohou jak děti, tak i dospělí. A jaké tvůrčí dílny pořadatelé připravili letos?

Prstoví maňásci
Pod vedením Mgr. Venduly Šádové se můžete seznámit s výrobou textilních prstových maňásků a v případě zájmu si je i sami vyrobit.

Origami
Je staré japonské skládání papíru, které má několik druhů a směrů. Jedná se o tradiční druhy, které jsou tvořeny z jednoho kusu papíru, bez použití jakýchkoli pracovních pomůcek. Moderní druh připouští použití nůžek, lepidla a dalších pomůcek a skládání z několika kusů papíru dle fantazie skládajícího. Skládání složitějšího origami může trvat i několik hodin a lze složit různá geometrická tělesa. Jednoduší skládačky se naučíte pod vedením členů České origami společnosti.

Slámování
Je dílnou pro všechny generace. Pod vedením MgA. Jiřího Jedličky za pomoci slámy, drátu a provázku si vyrobíte různé předměty od jednoduchých věcí jako je např. srdíčko, až po složité a velké modely aut, lodí a dalších věcí.

Ozdobné techniky
Malbu na textil, dřevo, kámen, ubrouskovou a pískovou techniku Vám předvedou zástupci firmy Terno Colour Třebíč – výrobci a dodavatelé širokého sortimentu výrobků pro kreativní činnost. Pod jejich vedením si budete moci vyzkoušet zdobení různých předmětů různou technikou.

Drátování
Je prastaré řemeslo, které se k nám dostalo ze Slovenska. Původním cílem byly opravy popraskaného hliněného nádobí a výroba drobných užitných předmětů do domácnosti (pasti na myši, mísy, věšáčky). V dnešní době se drátování využívá hlavně pro dekorativní účely a ve šperkařství. Zájemci se budou moci seznámit se základy drátování a vyzkoušet svou dovednost pod vedením paní Pokorné.

Výrobky z korálků
Pod vedením paní Ivany Vránkové. S korálky a drátky pracuje již přes rok. Dá se z nich vytvořit téměř vše s trochou fantazie a zručnosti. Zaujala ji bižuterie, ale také výroba kytek, zvířátek a přívěsků. Nejraději však dělá náušnice. Používá korálky skleněné, dřevěné, plastové, různých velikostí a barev. Dále je k výrobě potřeba drátek, vlasec a kleště. Ze začátku čerpala inspiraci z časopisů, knížek a internetu. V současné době pracuje podle svých vlastních návrhů.

Plackování
Tato výtvarná dílna je zaměřena na výrobu odznaků (placek) pro malé i velké. Do odznaku je možné vložit vlastní fotografie, ilustrace, koláže, vlastní kresby, kusy vysvědčení, jízdenek, nebo pohlednic z oblíbených míst. Vše můžete vyrobit přímo na místě, ale je možné si přinést i kresby rovnou z domova a na místě je pak už jen zaplackovat. Vyrábět se budou kulaté odznaky o velikosti 44mm a 25mm. Dílnu povede zástupce firmy Plackuj.cz.

Výrobky z pedigu
Pod vedením paní Dany Havlíkové. Jedná se o dekorativní doplněk z přírodního pedigu získávaného z liány. Používal se na stavbu místních domů, nábytek a doplňky. V dnešní době je pedig využíván v celém světě na výrobu hlavně dekoračních předmětů – koše, misky, cilindry k lampám, podložky pod květiny, obaly na květináče a jako podklad pro suchou vazbu. Pracuje se s mokrým materiálem. Údržba je velmi snadná – stačí jen opláchnout. Dobře se i barví.

Výtvarná dílna
Firma Centropen Dačice představí ve “své dílně” řadu známých, ale i méně známých kreslících a psacích potřeb pro malé i velké, včetně neobvyklých výtvarných prostředků pro kreativní tvorbu, jako jsou např. Foukací fixy, Magické popisovače aj. Vše bude možné si zde vyzkoušet a pro zájemce i zakoupit.

Vidíte, že nabídka tvořivosti bude opravdu pestrá. Informace a popis k jednotlivým dílnám nám zaslala pořadatelka Hračkobraní paní Alena Kůrková.

Určitě máte spoustu zážitků z předchozích ročníku Hračkobraní, tak se neostýchejte a podělte se s námi o ně v komentářích.