Přibližně před měsícem zde vyšel článek o českých večerníčcích, kde jsem nakousla fakt, že dnešní děti jich moc neznají. Ale i přes tohle jsem našla statistiky oblíbených večerníčků nás a našich dětí.

Kdo je to Večerníček?

Již od roku 1956 se na Českých obrazovkách objevuje kluk v papírové čepici, známý jako Večerníček. Každý jsme s ním vyrůstali a většina z nás se k němu ráda vrací nyní po večerech se svými dětmi, vnoučaty …I když to možná tak nevypadá, stále je Večerníček nejsledovanějším dětským pořadem na českých kanálech. Večer jej sleduje více než 200 tisíc párů dětských očí. Pro mnohé děti je Večerníček rituálem, kdy jej shlédnou a následně jdou spát. Což je jistě pro mnohé rodiče velkou pomocí.

1. Krkonošské pohádky

Dle Čechů nejznámějším a nejoblíbenějším Večerníčkem jsou Krkonošské pohádky. Zápletky v tomto hraném seriálu pro děti je jednoduchá. Chamtivý Trautenberk se neustále snaží získat nějakou výhodu od bohatého a mocného souseda Krakonoše. Do svých plánů se snaží zaangažovat své sloužící, kterým se do toho moc nechce. Krakonoš ví, jak je Trautenberk chamtivý, a proto jej vždy potrestá.

2. Bob a Bobek

Další oblíbený Večerníček našich dětiček je pohádka Bob a Bobek, známá také pod názvem Králíci z klobouku. Tito dva králíci žijí v kouzelníkově klobouku. Bob je větší a chytřejší králík, který občas zaujímá pozici rodiče, za to Bobek je malý bázlivý, ale na druhou stranu šikovný králík. Oba dva králíci mají často bláznivé nápady, kterými se občas dostávají do potíží, které bývají zábavnou, komickou zápletkou celého seriálu.

3. Krteček

Třetí místo zaujímá Krtek, často zdrobnělinou označovaný jako Krteček, je jednou z nejznámějších kreslených postaviček. Autorem Krtka je známý výtvarník Zdeněk Miler. První díl Krtečka jsme na našich televizích mohli vidět již v roce 1957 v díle s názvem “Jak Krtek ke kalhotkám přišel.” Krtek má v seriálu spoustu přátel, Zajíce, Myšku a Žábu. Krteček se stal velmi oblíbenou dětskou postavičkou a spousta dětí si svého plyšového kamaráda berou s sebou do postele.

Sama jsem přemýšlela, které Večerníčky jsem jako dítě měla ráda já. A hodnocení je následující:

1. místo – Krkonošské pohádky
2. místo – Pohádky z mechu a kapradí
3. místo – Rákosníček
4. místo – Maková panenka
5. místo – Mach a Šebestová

Večerníčků dnes existuje celá řada. Některé jsou známé, některé méně. Ale zkuste i vy zavzpomínat a o své zážitky ze sledování Večerníčků se s námi podělit v komentářích. Který byl/je Váš oblíbený? O kterých si myslíte, že stojí úplně za nic?