Muzeum hraček v BrněV rámci brněnské muzejní noci jsem navštívil Muzeum historických hraček v Brně. Muzeum zabírá celou krásnou budovu Měnínské brány u ulice Orlí.

Na dvou patrech této historické budovy, která bývala kdysi součástí městského opevnění, jsou k vidění historické hračky ze sbírky Milady Kollárové. Milada Kollárová se sbírání hraček věnuje již dvě desítky let a její kolekce čítá kolem 3000 kusů hraček. Do Muzea hraček se jich vešla jen asi polovina.

Jaké hračky můžeme v muzeu vidět?

Celá sbírka je velice pestrá – nejnovější hračky pochází ze sedmdesátých let minulého století, nejstarší pak již z roku 1860. Najdete zde panenky, kočárky, plechové či pohyblivé hračky, různé stavebnice, loutky a spousty dalších zajímavých hraček.

Muzeum hraček v Brně - hračkaVýstava je vhodná spíš pro starší děti, jelikož chybí jakákoliv interaktivita – hračky jsou pečlivě uloženy za sklem, takže se můžete jen koukat. Jako rodiče si rádi zavzpomínáte na dřevěné hračky, které si pamatujete ze svého dětství nebo si třeba prohlédnete starý exemplář stavebnice Merkur. Část hraček v brněnském muzeu má svůj popisek či historický příběh. Přečíst si o něm můžete v prospektu, který dostanete při vstupu.

Jedná se spíše o menší muzeum (což je zapříčiněno hlavně limitujícím prostorem Měnínské brány), které si projdete za chvíli. I přesto má dobrou atmosféru a navštívit se jej vyplatí. Jediné, co mohu muzeu hraček v Brně vytknout, je to, že všechny hračky jsou vystaveny za sklem – nemůžete si na ně sáhnout a na každém kroku vás pozorují zkoumavé oči pracovnic muzea.

Základní informace o Muzeu hraček v Brně

Otevírací doba muzea: pondělí až neděle (od 10 do 18 hodin)
Vstupné: 60,- Kč (plné vstupné), 40,- Kč snížené vstupné, 140,-Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 1-4 děti do 15 let)
Adresa: Měnínská brána 7, Brno

Pokud nad výletem do Brna stále váháte, přečtete si článek o tom, že muzeum hraček není jen pro děti.

Navštívili jste také Muzeum hraček v Brně? Nebo jste byli v Muzeu hraček na Pražském hradě? Podělte se v komentářích o svou zkušenost.