Nastal čas venkovních hrátek, dlouhých večerů a tím pádem zabavení našich nejmenších na zahradách a hřištích. Které dítko by nemělo rádo houpačky nebo skluzavky? Pokusím se Vám tedy přiblížit, z čeho všeho se dá dnes vybírat a na čem všem se děti mohou houpat.

Houpačka pro děti:

Každé dítě, ať už to nejmenší, nebo větší, si dokáže houpání náležitě užívat. Je tedy jen na nás jakou houpačku vybereme. Houpačky rozdělujeme podle bezpečnostních funkcí, podle druhu houpání a v neposlední řadě také podle použitého materiálu.
Nejčastěji houpačku používáme jako venkovní hračku na zahradu, ale není vyloučené, dát si ji třeba na balkon. U každé z houpaček bychom se měli zaměřit na její bezpečnost.

Rozměr houpačky:

Rozměr houpačky určitě nepodceňujte. Nejde totiž jen o to, aby se Vám houpačka vešla do určitého prostoru, ale také aby se k ní samotné dítě dostalo a při houpání mělo prostor kolem sebe. Existují také tzv. houpadla, která jsou nejčastěji vyráběna z odolného plastu v podobě všemožných zvířátek. Volně se položí na zahradu a děti mohou dovádět.

Nosnost houpačky:

Tento parametr je dobré brát v potaz. Je jasné, že malou plastovou houpačku, kterou jsme koupili půl ročnímu miminku, nenecháme využívat starším dítětem. Mysleme v první řadě na bezpečnost, tj. jakmile dosáhne dítě maximálního možného váhového limitu pro dané houpačky, vyměňte ji za jinou.

Materiál houpačky:

Nejčastěji používanými materiály je dřevo, plast nebo kombinace obou materiálů. U menších dětí můžeme volit dětské houpačky z kvalitních plastů, u větších zase dětské houpačky z pevných kovových konstrukcí. Co se týče materiálů, měly by být samozřejmě zcela nezávadné a bezpečné.

U každé dětské houpačky, tak jako u veškerých hraček by mělo být uvedeno, pro jakou věkovou kategorii se nabízený produkt hodí. Dnes trh nabízí houpačku jak pro kojence – houpací sedátka či lehátka, tak na trhu můžeme koupit houpačku pro předškoláka.

Osobně si myslím, že z houpačky bude mít radost dítě v každém věku. Mrňátka – batolátka kolébavým pohybem uspí, předškoláci se budou předhánět, kdo se zhoupne výše a školáci se také jistě rádi pohoupou.

Houpačka do bytu:

Houpačka do bytu? Proč ne! Dnes je většina houpaček koncipována tak, že se dají zavěsit na balkoně, terase, nebo klidně i doma mezi dveřmi. Mimo to, existují nejrůznější houpací sítě, ratanové houpačky, houpací sedáky, je toho opravdu spoustu. Takže houpačka do bytu, určitě ANO!

Níže jsem si dovolila vybrat 3 produkty, které splňují uvedené normy dětských houpaček. Snažila jsem se vybrat tak, aby si zde vybrali rodiče batolat, ale i školních rošťáků.

3 tipy na dobrou houpačku:

Houpací sedátko BLUE RABBIT – je vhodné již pro děti od jednoho roku. Jsou vyrobeny z kvalitního plastu a zaručují stálobarevnost výrobku. Značka Blue Rabbit nabízí nepřeberné množství nejen venkovních hraček.

Klasické dřevěné houpačky, ať už barevné nebo jen lakované, jsou vhodné pro děti od 3 let.Hezkou barevně lákavou k pohoupání nabízí firma Alltoys pod názvem „Houpačka dřevěná barevná“, která má nosnost až 200kg. Délku lana uvádí 1,7m.

Trošku jiné pohoupání nabízí firma EUROGAME, s.r.o., která se specializuje na dětská houpadla. Dnes již houpadla nejsou jen záležitostí parků, zoologických zahrad nebo hřišť. Například houpacího koníka, můžeme mít i doma na zahradě. Jejich houpadla jsou určena pro děti ve věku 3 – 12 let do nosnosti 50kg. Vybírat se dá ze široké škály motivů.

Houpačky pro děti se jistě vyplatí kupovat u specializovaných prodejců a obchodníků. Záležet by nám mělo na kvalitě výrobků, ale především na bezpečnosti našich nejmenších.