Protože je jaro v plném proudu, venku vládne slunečné počasí, jistě bychom s dětmi neměli jen sedět doma u televize. Je třeba tohohle prvního sluníčka využívat a jít si zablbnout třeba na pískoviště.

Hra s pískem je dětmi opravdu velmi oblíbená. Opět čerpám z vlastní zkušenosti, kdy jsme s holkama stavěly hrady, tunely, dělaly vodní příkopy celé dny. Jen těžko nás rodiče svolávali k obědu a večer domů.

Jaké zvolit pískoviště?

Mezi oblíbená pískoviště dnes patří především:

Plastová pískoviště s poklopem tzv. mušle –  která jsou praktická tím, že je lze na večer přiklopit a tudíž ochránit před deštěm, spadaným listím a podobně. Navíc lze každou polovinu pískoviště využít zvlášť. Do jedné poloviny dáme písek a do druhé poloviny mušle můžeme dětem napustit vodu a v horkých dnech se zde mohou smáčet.

Dřevěná pískoviště se stříškou – masivní nebo třeba z barevných smrkových latěk? To už záleží na Vás, čemu dáte přednost. Takovéhle dětské pískoviště vydrží spoustu let. Pokud má stříšku, je dítko chráněno před sluníčkem i před malým deštěm. Vybírat můžeme jak z menších rozměrů, tak třeba z velkých 6 bokých pískovišť.

Hračky na písek

Hračky na písek, zejména se jedná o nákladní auta, kterými se dají převážet hromady písku, bagry kterými hloubíme díry a různé stavební stroje, dětské trakaře a vozítka, podporují fyzickou aktivitu dítěte, která později u něj může upevnit pozitivní vztah k pohybu a o tohle nám přeci jde.

Hračky na písek podporují i samotný motorický vývoj dítěte. Kyblíčky, lopatky, sítka a různé druhy formiček rozvíjejí schopnost dítěte předávat si věci z jedné ruky do druhé a v neposlední řadě také podporují koordinaci ruky a oka. Pokud si děti na pískovišti hrají ve skupince, podporují se i sociální dovednosti jako je půjčování si hraček, práce ve skupince.

Hračky na písek se nejčastěji prodávají v různých sadách a vybrat si můžete i ze široké škály motivů. Na kyblíčku tedy můžete mít třeba Krtečka nebo oblíbené postavičky jako Hello Kitty či Buzze Rakeťáka. Tyto hračky patří mezi levnější druhy hraček, a tak si je mohou dovolit snad všichni rodiče. Radost dětí z kyblíčku nebo třeba lopatky však bývá opravdu veliká, takže investovat těch pár korunek se opravdu vyplatí.

Při hraní s hračkami na písek lze také podpořit kreativitu dítěte. Tvořivost dětí může být například rozvíjena stavěním různých objektů z písku. Představivost může být zase rozvíjena manipulací s pískem.