Deskové hry

Malinko se obávám toho, aby dnešní děti vůbec tohle slovo znaly. Popravdě si spíše myslím, že klasické „deskovky“ dnes nahrazují nejnovější počítačové hry, herní konzole, nintenda a podobná elektronická zařízení. Přitom na trhu je tak velký výběr všemožných her. Můžeme dobývat různá města, přístavy, stavět vesnice, zakládat osady, soupeřit proti sobě nebo naopak se spolčovat proti druhým. Hry mohou být akční, zábavné nebo také naučné, záleží jen na Vás, na co máte chuť a co si vyberete. Tady je představivost opravdu široká a mnohdy sahá hodně hluboko.

Dělení her

Samozřejmě i hry se dělí do mnoha a mnoha kategorií. Můžeme si zahrát jen nějakou oddechovku večer po práci s dětmi u televize nebo naopak si odpoledne sednout a pořádně se zapotit u strategické hry vymýšlením plánů, jak co nejlépe přelstít soupeře. Pokud chceme bystřit mozkové buňky, zahrajeme si některou z her logických.

Pořád tady mluvím jen o deskových hrách, ale nezapomínejme na hry karetní. Taková řádka,

kterou jsem sama vyzkoušela, a natolik mě zaujaly, že se o nich jistě v nejbližším článku dočtete podrobněji. Mimo to, spousta karetních her mohou hrát i menší děti, jistě si sami vzpomínáte na Černého Petra.

Jelikož výrobci myslí na to, že cestovat s dětmi je někdy opravdu velmi náročné, zdlouhavé a naši nejmenší se po cestě nudí, celá řádka her je upravena do cestovní podoby. To se potom jinak cestuje, když ruce a mozek zaměstnáme něčím jiným než koukáním z okna.

Proč zrovna deskovku?

Deskovky nejsou jen o tom zabavit se, ale mnoho her má hromadu vzdělávacích podnětů. Buď to se spoustu zajímavostí dozvíme přímo při hraní, kde hra skrývá utajené příběhy nebo nás nutí vymýšlet různá slova, nové taktiky a lsti.

Osobně si ráda dobrou deskovku zahraju. Nebráním se ani poznávání nových a nových her, i když si vždy u nějaké řeknu, „tak ta je bezkonkurenční“, vždy mě dokáže každá další mile překvapit. Deskové hry lidi sbližují, upevňují vztahy a mým názorem je, že každá rodina by měla nějakou oblíbenou doma mít. Přeci jen dlouhé zimní večery se dají trávit jinak než u televize …