Čím to je, že se tak rychle zahraniční seriály dostaly k českým dětem? Jak dokázaly tak rychle dítě zaujmout a připoutat je k televizi k dalším a dalším epizodám? Tohle jsou jistě otázky, které si pokládá nemálo rodičů, když vidí, jak jejich ratolest zaujatě kouká například na Pokémony.

Osobně si myslím, že ne všechny seriály jsou pro dítě vyloženě špatné. V konečné fázi by zjevně žáden neměl být špatný, ale když se nad tím zamyslím, v čem jsou například výše zmiňovaní Pokémoni výchovní? Mám dojem, že téměř v ničem. Tedy pravdou je, že záporné postavy – Rakeťáci jsou za své špatné činy potrestáni a hodný Ash se svými kamarády se snaží bojovat proti zlu…

Můj pohled na Pokémony

Tady právě si osobně myslím jde o samotný boj jednotlivých „Pokémoních postaviček“ než o nějaký výchovný čin. Mnoho dětí si potom myslí, že oplývá spoustou nadpřirozených schopností, které jim umožní létat či bojovat, jako jejich kreslení kamarádi.

Takových seriálů a filmů je u nás již dostatek. Především dnes téměř každá domácnost má speciální televizní programy určené dětem, kde ony zmiňované „pohádky“ běží celý den.

Je mi jasné, že dnes je dítě ovlivňováno třeba i kamarády ve školce, kteří o seriálech povídají mezi sebou. Potom je těžké přesvědčovat drobečka o tom, že existují i jiné pohádky. 

Proč se české pohádky dostávají do pozadí?

A proč se tedy české pohádky dostávají do pozadí? Můj názor je takový, že dnešní děti jsou mnohem více náročné než naše a starší generace a zkrátka například Ferda Mravenec, práce všeho druhu je neupoutá. A z jakého důvodu? Osobně si myslím, protože zkrátka nejsou dost akční a nic zajímavého se v nich neděje. Ve skutečnosti děje, pohádka dítě nenásilnou formou vzdělává, ukazujeme mu, jak se chovat k druhým apod. Jenže to naše malé drobečky nezaujme natolik, jako boj, kde silnější zvítězí.

Sama si jako dítě vzpomínám, když jsme šli na dětský karneval, sál se hemžil vodníky, Makovými panenkami, Křemílky a Vochomůrkami, a jak jsem byla překvapena, když jsem nedávno byla s malou sestřenicí na dětském karnevale, kde se vyskytovali samí Spidermani, Batmani, Hannah Montany a z klasických postaviček pouze jedna Baba Jaga … Zde jsem zjistila, že mnoho dětí vůbec tyhle pohádky nezná a nikdy se s nimi nesetkaly. Není to přeci jen škoda?