Tohle je opravdu otázka do pranice, jelikož každý rodič, každé dítě si klade na hračku různé požadavky .. nemyslím si, že je vždy správné koupit dítěti to, co si vroucně přeje nedej bože dokonce vyřve. Přeci jen výchova je na nás a až nám děti odrostou ještě nám poděkují, že jsme jim k 5-tým narozeninám místo desáté panenky, pořídili něco kreativního a rozvíjejícího.

Samozřejmě otázkou při výběru hračky je zde především věk dítěte. Od narození do nějakých dvou let  bychom se měli snažit o co největší rozvíjení dětské, jemné motoriky pomocí spousty různých chrastítek, kostiček, hracích stolečků a prvních hudebních nástrojů. Myslím si, že vybírat jde dnes už opravdu ze široké škály různých druhů i výrobců.

Hračky pro větší než tříleté prcky

Pokud ale vybíráme hračku pro dítě starší 3 let, měli bychom uvažovat nad její funkčností, přeci jen, jak dlouho dítě bude bavit plyšový medvídek? K hračkám, které dítě nějakým způsobem rozvíjí, učí nové věci, zkrátka jim něco dávají  se budou jistě po čase opět rády vracet.

Pravdou je, že kreativní hračky, kostičky a různé věci k vyrobení vyžadují pomoc rodičů, jelikož tohle samo malé dítě nezvládne, ale od toho jste přeci jednou rodiči.

Pro věk 5 a více let existuje spousta hezkých stolních her, logických hlavolamů či různých kreativních studií. Velkým hitem loňských Vánoc byl například taneční koberec, který nejen, že nutí dítě přemýšlet, kde kterou nohou šlápnout, ale mají i pohyb, který díky dnešní době techniky dnes děti zanedbávají.

Když už je dítěti více než 6 let?

Jestliže kupujeme hračku dítěti staršímu 6 let, už se ani tak nejedná o samotnou hračku, jako spíše o hru nebo nějaký ten hlavolam. Je jasné, že plyšákem dítě tohohle věku moc nepotěšíme, ale na druhou stranu proč ve školním věku dítěti brát už dětství? Proč nekoupit nějakou rodinnou stolní hru a po večerech se celá rodina nesejít a nevěnovat se sobě navzájem?

Problém dnešní doby je i ten, že většina rodičů nemá na děti čas, proto jim koupí, co si přejí, jen aby měli od nich na chvíli klid. K čemu tohle vede? K tomu, že potom je velmi těžké koupit něco, čím bychom to dítě upoutali, jelikož již má všechno, každá z hraček ho baví 5 minut a navíc si jich vůbec neváží. Proto si myslím, že není důležité, aby jich mělo hromadu, raději jen pár, ale opravdu kvalitních.

Tuhle skutečnost čerpám z vlastní zkušenosti, když jsem se jako dítě cítila strašně ustrkována pouze s jednou Barbie ..

Více než 75% hraček je z Číny

Je pravdou, že dnešní doba uvádí na trh samé „čínské zboží“ jinak to není ani u hraček, 75% možná i něco více, je vyrobeno v Číně. Ať už je to prestižní známý výrobce, nebo některý z méně známých. Důležité je, aby hračka, než se dostane k dítěti, splňovala nejdůležitější kritéria bezpečnosti, správnosti použití, zachování barvy a především nezávadnosti. K tomu slouží různé druhy atestů, na které bychom měli při výběru koukat. Samozřejmě, že je nejlepší, pokud je hračka testována u nás v České republice. V dnešní době by se neatestované hračky neměly v obchodním řetězci vůbec nacházet, ale nikdy si tím nemůžeme být naprosto jistí, zvláště pokud kupujeme hračky jinde než v obchodě jemu určenému.

Na těchto stránkách se dozvíte informace o různých typech hraček a jejich výrobcích. Budu se věnovat jejich srovnávání z hlediska ceny i kvality.

Můj názor k téhle otázce je jasný, vždy udělám maximum proto, abych v jakémkoliv věku dokázala dítě rozvíjet a danou hračkou ho zaujmout.