Stavebnice jsou nejen oblíbenou hračkou pro kreativní dětičky, ale i výborným vzdělávacím nástrojem, který rozvíjí představivost, kreativitu a manuální zručnost dítěte. Různě barevnými kostičkami zabavíme dítě na spoustu hodin, nerozvíjí se přitom jen výše zmiňovaná kreativita, ale určitě i logika, protože přeci jen je to kumšt, zjistit, jak kterou kostičku na sebe postavit, nebo jak docílit toho, že ze všech těch různých kostek můžeme postavit domeček nebo třeba hasičskou cisternu.

Jaké druhy stavebnic vůbec trh nabízí?

Dnes už máme spoustu druhů kostek, které rozvíjení našich dětí usnadní. Asi mezi nejznámější patří Lego Duplo kostky, kterých existuje také celá řádka. Jistě se jimi zavděčíme holčičkám i chlapečkům. Můžeme začít stavěním domečků, různých farem, letišť a mnoho jiného. Mimo jiné lego obsahuje i hezké figurky nejen zvířátek, ale i různých postaviček. O to se potom hra stává zábavnější. Důležité podotknout, že všechny produkty Lego Duplo jsou kompatibilní.

Magnetické kuličky

Poměrně novinkou u nás je stavebnice Geomag, která je vyvinuta, jak pro ty nejmenší, tak pro starší děti. Zajímavou se stává proto, že je magnetická. Jednotlivé dílky se k sobě připojují pomocí magnetu, který je z každé strany tyčinky. Existují více variant těchhle stavebnic. Na trhu můžeme tedy najít Geomag s výplní nebo bez ní a pro ty menší Geomag autíčka či domečky.

Hrady a zámky z Gecca

Další zajímavou stavebnicí, která zatím není moc známá, ale již nese titul Hračka roku 2009 je stavebnice Gecco. Jistě velké plus u téhle stavebnice je to, že je to český výrobek s českým patentem. Velice se podobá kostičkám lego, ale zvláštní je tím, že systém spojení je tzv. kytičkou. Tohle spojení umožňuje dětem stavět kruhy a půlkruhy. Tímhle se odlišuje od všech dosavadních stavebnic.

Stále populární Cheva a Seva

Jistě bychom neměli zapomínat ani na oblíbené stavebnice nás, našich rodičů a starších generací. Jsou jimi například Cheva, která je také české výroby. Je to zase trošku jiné stavění než z Lega, ale děti jistě potěší její variabilita a barevné kousky. Z těch mohou postavit nejen auto, ale třeba rovnou letadlo.

Polytechnická stavebnice Seva v roce 2009 oslavila již 30 let na trhu, takže také jistě zapadá do oblíbených hraček, které dítě zabaví na dlouhé hodiny. Postavit si z ní můžeme funkční vozidla, budovy a třeba i stroje nebo vlaky. Seva se taktéž řadí mezi české hračky od našich výrobců. Typické pro Sevu jsou modré dílky, které se spojují bílými kostičkami.

Variabilní Roto stavebnice

Další, myslím si, že zajímavou stavebnicí je Roto. Ta je navržena tak, že za pomoci kompaktních základních dílů se dá rychlým a snadným postupem sestavit téměř vše, co si dítě zamane. Stavebnice Roto, umožňuje stavění do všech prostorů (všech rozměrů 3D), dále se dají připojovat a natáčet různé z dalších podsestav. Takže jistě velice kreativní i pro větší děti.

Dřevěné kostky a kostičky

Zapomínat bychom rozhodně neměli ani na dřevěné stavebnice, kterých je také pěkná řádka. Ať jsou to kostky s potiskem, kde si složíme hromadu zajímavých obrázků nebo třeba kostky různých tvarů a barev, ze kterých postavíme nejen krásné hrady a zámky.

Určitě si myslím, že je to hezký způsob, jak dítě nejen zabavit, ale také ho rozvíjet v přemýšlení a kreativitě při vytváření všemožných i nemožných staveb. Navíc si myslím, že si rádi s dětmi sami nějakou tu budovu nebo třeba autíčko postavíme a tím se vrátíme o krůček zpátky do dob, kdy jsme si sami se stavebnicemi hráli.