Kousátka jsou první kojenecké hračky, které miminko nutně potřebuje pro svůj rozvoj. Od chvíle, kdy se začnou miminkům prořezávat zoubky, bychom měli k dispozici nějaká mít. Maličkýma ručičkama zkoumají, poznávají nové materiály, rozvíjí jemnou motoriku, dotykové smysly, ale především slouží v období růstu zoubků, zklidňují bolestivé a oteklé dásně. Mají speciální tvarování, dají se ochlazovat a tak dítěti uleví.

Výběr kousátka

Kousátko bychom měli určitě vybírat nejen podle materiálu, který je samozřejmě nejdůležitějším faktorem, ale i podle barev, které by měly být příjemné a lahodící dětskému očku. Kontrastní barvy pomáhají upoutat pozornost dítěte. Tvar by měl být jednoduchý a lehce uchopitelný malýma ručičkama dítěte. Nezapomínejme na to, že takováhle hračka je určená především do pusinky miminka, proto by měla splňovat nejrůznější atesty. 

Existují kousátka, která jsou naplněná vodou – vodní kousátka, která po vychlazení v lednici podáváme dítěti na ochlazení dásní při růstu zoubků. Dále jsou tady různé gumy, různých tvarů s různými povrchovými úpravami, které dásně masírují. Na trhu se také objevují vibrační kousátka, která po skousnutí určité části samy začnou jemně vibrovat a dítěti masírovat dásně. Kousátek a chrastítek samozřejmě existuje celá řada, například i multiaktivní, která nutí miminka různé částí spojovat, zasouvat do sebe, různě natáčet, proto si dovoluji tvrdit, že kousátkem se dítě zabaví třeba i v 6 měsících.

Jak by mělo správné kousátko vypadat?

Kousátko by mělo být základní výbavou každé maminky. Ve věku 0 – 3 měsíce je těžké dítě zabavit nějakými hračkami, věřím v to, že kousátko je dobrou variantou rozvíjení těch nejmenších. Obecně platí, čím jednodušší a barevnější hračky pro miminka, tím lépe. Na výběru kousátka bychom si měli dát záležet a nikdy jej nekupovat na tržištích, poutích a tak podobně. Existují specializované prodejny, hračkářství, kde Vám jistě rádi s výběrem poradí. Sama bych dbala na to, aby mé dítě mělo kvalitní kousátko, ověřené značky a kvality, tak aby neohrozilo jeho zdraví.

Dnes se na trhu objevuje spousta značek a druhů, takže výběr je opravdu široký. Níže se pokusím různá kousátka uvádět a recenzovat. Snad tyhle články budou pro některé přínosem či inspirací, jak vybrat správnou hračku.