Protože děti ve věku od půl roku už nejsou jen ležícími miminky, je potřeba je nějakým způsobem zabavit, ale zároveň se snažit je co nejvíce rozvíjet. Myslím si, že nejlepším způsobem v tomhle věku jsou kostičky všeho druhu. Nemůžeme od těch nejmenších čekat, že budou stavět z nich hrady, ale vysokých komínů a věží se jistě dočkáme. Z kostek samozřejmě děti nemusejí stavět jen vysoké věže, ale existují i různé prostrkávací nádoby, do kterých děti kostky vkládají. Správný tvar do správného otvoru.

Tak jako všech hraček i kostiček existuje spousta druhů.

Těmi prvními by určitě měly být nějaké měkké, gumové kostky, které jsou lehce uchopitelné do malých ručiček dítěte. Navíc jsou omývatelné, tím zaručíme čistotu, jak je známo malí drobečci všechno strkají do pusinky a dělají se ve spoustě hezkých, pastelových barviček, lahodících dětskému očku. Navíc těmito kostkami si dítě rozhodně nemůže ublížit. Při výběru bychom měli koukat, ať jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů, protože to, že jsou gumové, děti jistě ještě více bude lákat strkat do pusy.

Jako další vhodný materiál pro malé prcky, jsou kostičky látkové. Jsou lehké a navíc fungují také jako aktivní hračky. Podporují u dětí vizuální i hmatovou aktivitu. Děťátka mají možnost poznávat různé textury a slyší mnoho zvuků – pískání, chrastění, cinkání a šustění. Látkové kostičky mohou mít spoustu barev a designů, pohádkové obrázky, písmenka, čísla, proužky nebo puntíky, důležité jsou opět barvy. Nejlepší jsou odstíny červené, oranžové nebo naopak černo – bílé. 

Dřevěné kostky jsou vhodné pro děti od 1 roku, kdy mají již „vychytané“ pohyby, více rozvinutou jemnou motoriku a jsou schopni si s tímto druhem kostek více vyhrát. Vyhrají si s nimi jak holky, tak kluci. Dají se z nich postavit úžasné věci – komínky, hrady, domečky a spousta dalšího. Navíc přírodní dřevo, podle kterého bychom měli kostky vybírat, je vhodné i pro alergické děti. Stavebnice bývají zajímavých tvarů a především pestrých, oblíbených barev.

Plastové kostičky můžeme děti rozvíjet od 6 měsíců věku dítěte. Kostky jsou lehounké, nevydávají žáden hluk, což rodiče jistě ocení a samozřejmě se také dají omývat.

Obrázkové kostky jsou především dřevěné, kde na každé z šesti stran je umístěný kousek obrázku, který dítě musí svépomocí dát dohromady. Ve dvou letech začnou lehkými obrázky složenými z 6 kostiček a v pozdějším věku si mohou troufnout rovnou na 18 kostek.

Zvláště u plastových kostek bychom měli dbát na jejich výběr, jelikož si myslím, že to je věc, která se dnes dá koupit skoro v každém obchodě, ale nemyslím si, že kvalita je všude stejná. A nám přeci jde o to, aby naši nejmenší měli kvalitní a nezávadné hračky.

Můj názor ke kostkám je takový, že je to jistě vděčná hračka pro děti od půl roku, kdy už se plazí a neví, co by roupami dělaly. Nejdříve je mohou poznávat, gumové házet a vyhazovat do kyblíčku, později stavět komíny, prostrkávat do správných tvarů a nakonec skládat obrázky pomocí obrázkových kostiček. Myslím, že s kostkami se toho dá vymyslet spousta.